THE FACT ABOUT SMEAR TESTI C53 9 NE DEMEK THAT NO ONE IS SUGGESTING

The Fact About smear testi c53 9 ne demek That No One Is Suggesting

The Fact About smear testi c53 9 ne demek That No One Is Suggesting

Blog Article

İhmal edilen durumlarda ise iç kanama belirtileriyle acile gitmek zorunda kalınabilir. Bu aşamalara gelmemek için adet gecikmesi yaşadığında en kısa zamanda kontrolünü yaptırıp gebeliğin rahim içine yerleşmiş olduğunu teyit ettirmen önemli. Peki yaşadığın şeyin dış gebelik olup olmadığını nasıl anlarsın, gel belirtilere bakalım: Kramplar, Hamilelikte Bacak Krampları ile Başa Çıkma Rehberi! Karnın alt bölgesinde duyarlılık,

Doğan vakalar mevcuttur fakat ektopik gebeliğin sonlandırılmaması anne hayatını büyük tehlikeye atar.

Yukarıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz veya bir doğurganlık uzmanıyla işbirliği yaparak gelecekteki dış gebelik (Ektopik Gebelik) risklerini en aza indirebilirsiniz.

Dış gebelikte normal sağlıklı gebelikte olduğu gibi adet kanaması olmaz. Ancak gebelik esnasında anormal vajinal kanamalar meydana gelebilir. Bu durumda kadınlar adet kanaması geçirdiğini düşünebilir.

Vakaların yaklaşık yüzde ninety eight’i tüplere yerleşir. Bunun dışında yumurtalık, karın zarı ve karın içindeki diğer organlarda da dış gebelik gelişebilir. Bu durumu yaşayan bir kadının tekrar dış gebelik geçirme riski yaklaşık yüzde 10-fifteen civarındadır. Her gebenin ilk kontrolünde gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığı kontrol edilir.

Dış gebeliğin belirli bir sebebi yoktur. Her kadının anatomik yapısı farklı olduğu için dış gebeliği tetikleyecek unsurlar da farklılık gösterir. Ancak kadınlarda dış gebeliğe neden olabilecek faktörler genel olarak şu şekildedir;

Halk arasında yaygın olarak "tüplerin bağlanması" olarak bilinen ve kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu sonrasında da hamile kalan bireylerde dış gebelik gelişmesi riski daha yüksektir.

Erken tanıya olanak sağlayan vajinal ultrasonografinin ve Beta HCG testi kullanımıyla, tanı daha kolay konabilir.

Kanama bazen hafif lekelenme şeklinde başlayabilir ve daha sonra daha yoğun hale gelebilir. Bununla birlikte herhangi bir düzensiz vajinal kanama durumu dış gebelik gibi ciddi bir sağlık sorununa Detay işaret edebileceğinden doktora danışılması önemlidir.

Dış gebelik durumlarında embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesi mümkün olmadığından kalp atışı olmayacaktır.

Omuzda hissedilen ağrının sebebi genellikle diyaframın yırtılması sonucu dış gebelik kaynaklı iç kanamadır. Mide bulantısı ve kusma da yaşanabilir. İç kanama sebebiyle zayıflık, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler gözlemlenebilir. Ancak bu belirtilerin düşük ya da pelvik inflamatuar hastalık gibi başka sağlık problemlerinin habercisi de olabileceği unutulmamalıdır.

Kişinin eşiyle, doktoruyla veya bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşması, duygularını yönlendirirken ona propertyımcı olabilir. Gelecekteki bir hamilelik kişinin planları arasındaysa, başka bir dış gebelik riski hakkında mutlaka bir doktorla görüşmelidir.

Doktorunuzla düzenli olarak randevular alın, düzenli jinekolojik muayeneler ve STD taramaları yaptırın. Sigarayı bırakmak gibi kişisel sağlığınızı geliştirmeye yönelik advertımlar da iyi bir önleme stratejisi olacaktır.

Partnerleriniz cinsel birliktelik sayısını sınırlamak ve prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye ve pelvik inflamatuar hastalık riskini azaltmaya propertyımcı olur.

Report this page